Jak czyścić garnek emaliowany – porady i wskazówki

Garnek Emaliowany - zasotowanie i porady

Pewnie nieraz zastanawiałeś się, jak czyścić emaliowane naczynia kuchenne. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać emaliowane garnki i patelnie w dobrym stanie. Po pierwsze, do czyszczenia wnętrza garnka należy użyć soku z cytryny i soli. Inną prostą wskazówką jest szorowanie garnków przy użyciu produktów ściernych, takich jak szczotka do mycia naczyń lub soda oczyszczona. W ten sposób można usunąć pozostałości po przypalonych potrawach. Ponadto, do pokrycia emaliowanego garnka i patelni można użyć sprayu do gotowania, masła lub oleju.

Trik z sokiem z cytryny i solą

Aby uzyskać skuteczny środek czyszczący do garnków emaliowanych, zmieszaj grubą sól z sokiem z cytryny. Taką mieszanką można łatwo usunąć plamy i zabrudzenia. Gdy sól się rozpuści, wlej do garnka filiżankę wody i pozostaw do namoczenia na co najmniej godzinę. W razie potrzeby powtórz czynność. Następnie wypłucz garnek czystą wodą. Nie pozwól, aby sok z cytryny i sól wyschły na powierzchni garnka. Sok z cytryny i sól usuną plamę i przywrócą jej blask.

Inną dobrą metodą czyszczenia jest użycie detergentu do prania. Detergent w płynie pomaga usunąć uporczywe plamy i pozostałości – ten fragment jest skutkiem wysiłków zespołu strony Poradnik Pani Domu. Po zeskrobaniu resztek jedzenia dodaj detergent do wody. Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz jak zwykle. Możesz także użyć detergentu do prania do czyszczenia zabytkowej emalii. Dzięki niemu plamy znikną! A co najlepsze? Możesz użyć go ponownie, pod warunkiem, że dokładnie go wypłuczesz i wysuszysz przed użyciem.

Czyszczenie za pomocą produktów ściernych

Chociaż produkty ścierne nie są zalecane do czyszczenia garnków emaliowanych, soda oczyszczona może być skuteczna w usuwaniu uporczywych plam. Aby jej użyć, nałóż cienką warstwę na garnek i wyszoruj go gąbką. Spłucz nadmiar pasty, a następnie dokończ czyszczenie ciepłą wodą z mydłem. Powtórz czynność w razie potrzeby. Ta pasta może być przechowywana w szafce. Po zakończeniu czyszczenia należy dokładnie wypłukać garnek ciepłą wodą z mydłem.

Podczas czyszczenia emaliowanych naczyń kuchennych należy pamiętać o wyborze odpowiedniego produktu. Należy zawsze pamiętać, że agresywne proszki do szorowania mogą porysować emalię. Zamiast mydła o właściwościach ściernych należy używać łagodnego płynu do mycia naczyń. Ponadto, jeśli użyjesz jakiegokolwiek ściernego środka czyszczącego, pozostaną po nim resztki, które uszkodzą emaliowane wykończenie naczynia. Wreszcie, produktów ściernych należy używać dopiero po całkowitym ostygnięciu garnka.

Czytaj również:   Czy można używać garnka w piekarniku?

Czyszczenie emaliowanych naczyń kuchennych

Aby zapobiec powstawaniu plam na emaliowanych naczyniach kuchennych, należy unikać stosowania detergentów zawierających ostre substancje chemiczne, zwłaszcza środków piorących, a zamiast tego wybierać naturalne mydło do prania. Ten rodzaj detergentu zawiera specjalnie opracowane enzymy, które pomagają usunąć uporczywe ślady przypalenia i przebarwienia. Po każdym użyciu wypłucz emaliowane naczynia kuchenne i pozostaw je do ostygnięcia przed umyciem. Można również użyć soku z cytryny i pasty solnej.

Soda oczyszczona to kolejny świetny sposób na czyszczenie emaliowanych naczyń kuchennych. Soda oczyszczona, kupowana luzem, jest tanią alternatywą dla innych środków czyszczących. Wystarczy zmieszać trochę sody oczyszczonej z wodą i wylać ją na emaliowane naczynia kuchenne. Dobrze wymieszaj i odczekaj kilka minut. Przypalone kawałki rozpuszczą się i będą pływać w wodzie. Następnie wystarczy spłukać je ciepłą wodą. Po zakończeniu procesu czyszczenia należy dokładnie wysuszyć naczynia kuchenne.

Używanie produktów ściernych do usuwania przypalonych resztek jedzenia

Najbardziej podstawowym i najłatwiejszym sposobem czyszczenia emalii garnka jest użycie octu. Do czyszczenia można również użyć nadtlenku wodoru, sody oczyszczonej lub octu. Są to środki tanie, naturalne i skuteczne w usuwaniu przypalonych resztek jedzenia. Pamiętaj tylko, aby dokładnie przestrzegać instrukcji dotyczących każdego z tych produktów. Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ mogą one uszkodzić emalię garnka.

Aby usunąć uporczywe plamy z garnków emaliowanych, możesz użyć produktu ściernego. Z połączenia sody oczyszczonej i wody powstaje pasta, którą można przecierać po powierzchni za pomocą szmatki. Pastę tę można nałożyć na dno i ścianki garnka, aby usunąć plamy i pozostałości. Aby usunąć plamę, konieczne może być szorowanie tego miejsca przez kilka godzin.

Podobne Tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska