Jakie zastosowania mają garnki tureckie?

Przed wyborem garnka tureckiego do kolejnego projektu kuchennego należy zapoznać się z jego cechami. Należą do nich materiał, z którego jest wykonany, jego funkcje i trwałość. Niniejszy artykuł dostarczy informacji na temat tych czynników. Po przeczytaniu go będziesz w stanie wybrać najlepszy garnek dla swoich potrzeb. Jakie są więc zalety garnka tureckiego? Dowiedzmy się! Poniżej wymieniono trzy najważniejsze powody, dla których warto kupić garnek turecki.

Funkcje

Jeśli zależy Ci na stylowym podawaniu kawy, garnki tureckie to doskonały wybór – informacja ta jest rezultatem pracy specjalistów strony https://centrumpaznokcia.pl. Zazwyczaj są one wykonane z grubej miedzi, mają szeroką podstawę i długi uchwyt. Dostępne są w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb, ale dzbanek o pojemności 8 lub 9 uncji powinien wystarczyć na dwie porcje. Jeśli podajesz kawę po turecku dużej grupie gości, lepszy może być większy dzbanek. Wielkość dzbanka to kolejny ważny czynnik.

W przeciwieństwie do garnków miedzianych, garnki tureckie są drogie. Materiał ten jest bardzo wrażliwy na działanie powietrza i utlenianie, a miedź matowieje po dłuższym kontakcie z nim. Chociaż do polerowania miedzianych garnków można używać dostępnych na rynku środków chemicznych, tureckie gospodarstwa domowe wybierają metody naturalne. Pocierają one garnki cytryną i solą. Dzięki temu naczynia są zawsze w dobrym stanie. Ponadto mają one długą żywotność i można je myć w zmywarce. Jeśli nie chcesz ponosić kosztów konserwacji, wybierz garnki ze stali nierdzewnej.

Materiały

Kiedy mówimy o tureckich dzbankach do kawy, zazwyczaj mamy na myśli te wykonane ze stali nierdzewnej, ale w rzeczywistości dzbanki te są wykonane z różnych metali. Główną cechą dzbanków do kawy po turecku jest wąski brzeg i szerokie dno, które umożliwia tworzenie się obfitej piany bez nadmiernego gotowania. Turcja jest jednym z największych na świecie producentów dzbanków z miedzi i mosiądzu. Większość garnków tureckich jest ręcznie młotkowana przez wykwalifikowanych rzemieślników, a wiele z nich jest malowanych lub grawerowanych z motywami. Garnki tureckie są popularne na całym świecie, a nawet mają swoje własne, odrębne nazwy.

Materiały używane do produkcji garnków tureckich mogą się bardzo różnić, ale najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są materiał korpusu i materiał uchwytu. Materiał korpusu jest najważniejszy i ma wpływ na cały proces parzenia. Miedź i mosiądz są trwałe i bezpieczne. Należy jednak unikać metalowych uchwytów, jeśli kupujesz mały garnek. Garnki ze stali nierdzewnej i miedzi można myć w zmywarce, ale nie są one tak estetyczne jak tradycyjne garnki tureckie.

Funkcje

Poza tym, że są urocze, garnki tureckie mają również wiele funkcji. Można w nich przyrządzać różne rodzaje kawy, w tym turecką kawę bezkofeinową, która jest uważana za najlepszy wybór wśród tradycyjnych metod parzenia kawy. Wersja ze stali nierdzewnej nadaje się również do mycia w zmywarce i może być używana do podgrzewania mleka i roztapiania masła. Oprócz tego, że są piękne, dzbanki do kawy ze stali nierdzewnej są również trwałe, a ich wykończenie nie pozostawia żadnego posmaku.

Czytaj również:   Jak kupić odpowiedni garnek turystyczny?

W przeciwieństwie do większości dzbanków do kawy, tureckie dzbanki do kawy są wykonane z różnych metali i mają wąską krawędź oraz dno. Pomaga to w tworzeniu obfitej pianki bez konieczności gotowania kawy. Największym dostawcą garnków tureckich są garnki miedziane i mosiężne, a większość z nich jest ręcznie młotkowana i malowana przez wykwalifikowanych rzemieślników. Wiele tureckich dzbanków jest zdobionych motywami i kolorowymi szkliwami. Istnieje kilka nazw tureckich dzbanków do kawy, a nawet mają one greckie pochodzenie!

Trwałość

Jednym z najważniejszych aspektów każdego dzbanka do kawy jest jego trwałość. Ze względu na grubą powłokę cyny, garnki tureckie są niezwykle trwałe. Drewniana rączka jest również odporna na wysokie temperatury i zapewnia wygodny chwyt podczas trzymania naczynia. Garnek ten jest również łatwy do czyszczenia i konserwacji. W zależności od zastosowania, może pomieścić od dwóch do trzech filiżanek kawy za jednym razem. Dzbanek ze stali nierdzewnej można czyścić, aby zachować jego jakość, i można go myć w zmywarce.

Turecki dzbanek do kawy można kupić w różnych stylach i kolorach, takich jak miedź, miedź antyczna i miedź matowa. W zestawie znajduje się drewniana łyżka, która zapobiega zarysowaniu wewnętrznej ścianki naczynia. Ze względu na delikatny materiał, z którego wykonany jest dzbanek, nie należy używać żadnych ściernych środków czyszczących ani umieszczać go w zmywarce. Nie zaleca się również czyszczenia garnka na kuchence indukcyjnej, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia jego konstrukcji.

Koszt

Tureckie dzbanki do kawy są wykonane z miedzi lub cyny. Podczas gdy miedź wygląda bardziej autentycznie, stal nierdzewna jest bardziej nowoczesna i łatwiejsza w utrzymaniu. Mimo nowoczesnego wyglądu nie dorównuje ona pięknem oryginalnym garnkom miedzianym. Stal nierdzewna nadaje się również do mycia w zmywarce i oferuje najdłuższą żywotność. Koszt garnków tureckich zależy między innymi od ich wielkości i materiału, z którego są wykonane. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonano korpus i uchwyt garnka, ponieważ ma to wpływ na proces parzenia kawy.

Dzbanek do kawy po turecku to wspaniały prezent dla każdego. Są one dostępne w różnych stylach i rozmiarach. Jeśli planujesz używać ich tylko dla siebie, wystarczy mały dzbanek. W przypadku grup konieczne jest jednak użycie dużego garnka. Garnki wykonane z miedzi lub mosiądzu są zazwyczaj najdroższe, ale łatwiej ulegają korozji. Miedziane garnki są też trudniejsze w utrzymaniu. Wymagają specjalnej pielęgnacji i konserwacji.Podobne Tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Związane stanowiska